ســخــن شــیــعــه

به وبگاه عقیدتی سخن شیعہ خوش آمدید...

ســخــن شــیــعــه

به وبگاه عقیدتی سخن شیعہ خوش آمدید...

ســخــن شــیــعــه
طبقه بندی موضوعی

آیا چشم زخم واقعیت دارد؟ نظر اسلام دراین زمینه چیست؟


بسیارى از مردم معتقدند در بعضى از چشم ها، اثر مخصوصى است که، وقتى از روى اعجاب به چیزى بنگرند، ممکن است آن را از بین ببرد، یا درهم بشکند، و اگرآن نگاه به انسان بوده باشد،انسان را بیمار یا دیوانه می کند.


این مساله، از نظر عقلى امر محالى نیست، چه این که بسیارى از دانشمندان امروز معتقدند در بعضى از چشم ها، نیروى مغناطیسى خاصى نهفته شده، که کارایى زیادى دارد، حتى با تمرین و ممارست مى توان آن را پرورش داد، خواب مغناطیسى از طریق همین نیروى مغناطیسى چشم ها است.


در دنیایى که «اشعه لیزر» - که شعاعى است نامریى- مى تواند کارى کند که از هیچ سلاح مخربى ساخته نیست، پذیرش وجود نیرویى در بعضى از چشم ها که از طریق امواج مخصوص، در طرف مقابل اثر بگذارد، چیز عجیبى نخواهد بود.

بسیارى نقل مى کنند با چشم خود افرادى را دیده اند که داراى این نیروى مرموز چشم بوده اند، و افراد یا حیوانات یا اشیایى را از طریق چشم زدن از کار انداخته اند.

لذا، نه تنها نباید اصرارى در انکار این امور داشت، باید امکان وجود آن را از نظر عقل و علم پذیرفت.


در روایات اسلامى نیز، تعبیرات مختلفى دیده مى شود، که وجود چنین امرى را اجمالاً تایید مى کند.


در حدیثى مى خوانیم:"اسماء بنت عمیس" خدمت پیامبر(صلى الله علیه وآله) عرض کرد:گاه به فرزندان "جعفر" چشم مى زنند، آیا "رُقْیَه"اى براى آنها بگیرم (منظور از "رقیه" دعاهایى است که مى نویسند و افراد براى جلوگیرى از چشم زخم با خود نگه مى دارند و آن را "تعویذ" نیز مى گویند.)

پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود:«نَعَمْ، فَلَوْ کانَ شَىْءٌ یَسْبِقُ الْقَدَرَ لَسَبَقَهُ الْعَیْنُ»؛آرى، مانعى ندارد، اگر چیزى مى توانست بر قضا و قدر پیشى گیرد، چشم زدن بود.

مجمع البیان، جلد 10،صفحه 341

و در حدیث دیگرى آمده است:امیرمومنان(علیه السلام) فرمود: پیامبر براى امام حسن و امام حسین"رُقْیَه" گرفت، و این دعارا خواند:«اُعِیذُکُما بِکَلِماتِ التّامَّهِ وَ اَسْماءِ اللّهِ الْحُسْنَى کُلِّها عامَّهً، مِنْ شَرِّ السّامَّهِ وَ الْهامَّهِ، وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ عَیْن لامَّه، وَ مِنْ شَرِّ حاسِد اِذا حَسَدَ»؛شما را به تمام کلمات و اسماءحسناى خداوند، از شرّ مرگ، حیوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود، آنگاه که حسدورزد مى سپارم، سپس، پیامبر(صلى الله علیه وآله) نگاهى به ما کرد و فرمود: این چنین حضرت ابراهیم(علیه السلام) براى اسماعیل و اسحاق تعویذ نمود

نور الثقلین،جلد 5،صفحه 400


در نهج البلاغه نیز آمده است: «اَلْعَیْنُ حَقٌّ وَ الرَّقْىُ حَقٌّ»؛چشم زخم حق است و توسل به دعابراى دفع آن نیز حق است

نهج البلاغه، کلمات قصار، جمله 400(این حدیث در« صحیح بخارى»، جلد 7، صفحه 171، باب«العین حق» نیز به این صورت نقل شده است: العین حق) در«المعجم المفهرس لالفاظ الحدیث النبوى» همین معنى از منابع مختلفى نقل شده است(جلد 4، صفحه 451)


ذکر این نکته لازم است که هیچ مانعى ندارد، این دعاها و توسل ها به فرمان خداوند جلوى تاثیر نیروى مرموز مغناطیسى چشم ها را بگیرد، همان گونه که دعاها در بسیارى از عوامل مخرب دیگر اثر مى گذارد و آنها را به فرمان خداخنثى مى کند.


این نیز لازم به یادآورى است که قبول تاثیر چشم زخم به طور اجمال، به این معنى نیست که، به کارهاى خرافى و اعمال عوامانه در این گونه موارد پناه برده شود، که هم بر خلاف دستورات شرع است، و هم سبب شک و تردید افراد ناآگاه در اصل موضوع، همان گونه که آلوده شدن بسیارى از حقایق با خرافات، این تاثیر نامطلوب را در اذهان گذارده است.

  • ۹۵/۰۱/۱۹
  • سخن شیعه

چشم زخم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی